Объснение:
„საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 25-ე მუხლის მე-5 პუნქტის თანახმად, იმ სატრანსპორტო საშუალების მძღოლი, რომელსაც ამ კანონით განსაზღვრულ შემთხვევებში უფლება აქვს შევიდეს ქვეითთა მოძრაობისათვის განკუთვნილ ადგილებში, ვალდებულია გამოიჩინოს მაქსიმალური სიფრთხილე და იმოძრაოს დაბალი სიჩქარით, რათა აუცილებლობის შემთხვევაში გაჩერდეს.
Страница билета
Водитель того транспортного средства, который в случаях установленных правилами дорожного движения, имеет право заезжать в места относящихся для движения пешеходов, обязан:
Дать звуковой сигнал и двигаться на скорости не более 50 км/ч.
Включить фары ближнего видения и для того, чтобы обратить внимание пешеходов дать звуковой сигнал.
Выявить максимальную осторожность и двигаться на низкой скорости, чтобы в случае необходимости остановиться.
#410
„საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 32-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, მოხვევის შუქ-მაჩვენებლით ან ხელით სიგნალის მიცემა მძღოლს არ აძლევს უპირატესობას და არ ათავისუფლებს სიფრთხილის აუცილებელი ზომების მიღების ვალდებულებისაგან.
Об умысле выполнить маневр света - указателями поворота или сигнал данный рукой водителю:
Присваивает преимущество.
Освобождает от необходимости принятия мер предосторожности.
Не присваивает преимущество, не освобождает от необходимости принятия мер предосторожности.
#411
„საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონის 32-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად, მოხვევის შუქ-მაჩვენებლით ან ხელით სიგნალი მიცემული უნდა იქნეს დროულად, მანევრის დაწყების წინ და უნდა შეწყდეს დაუყოვნებლივ, მისი დასრულებისთანავე (სიგნალის ხელით მიცემა შეიძლება შეწყდეს უშუალოდ მანევრის დაწყების წინ). ამასთანავე, სიგნალმა არ უნდა შეაცდინოს სხვა საგზაო მოძრაობის მონაწილეები.
Об умысле выполнить маневр водителем сигнал света – указателями поворота в соответствующее направление нужно дать: